PostWysłany: Pią 18:03, 20 Cze 2008    Temat postu: Aktualności

Nata

Posty: 17

PostWysłany: Pią 18:08, 20 Cze 2008    Temat postu:

Niemcy w półfinale, asysta Podolskiego !
Niemcy zostały pierwszym półfinalistą Euro 2008. Podopieczni Joachima Loewa pokonali w Bazylei Portugalię 3:2.
Mimo wątpliwości, Lukas Podolski rozegrał pełne 90 minut i był wyróżniającym się zawodnikiem na boisku, wypracowując wiele sytuacji i asystując przy pierwszej bramce.

W pierwszym kwadransie gry lekką przewagę uzyskali Portugalczycy, którzy przeprowadzili kilka składnych akcji pod bramką Jensa Lehmana. W 20. minucie fenomenalnie na lewym skrzydle szarżował Lukas Podolski, który dośrodkował w pole karne. Tam akcję skutecznie zamknął Bastian Schweinsteiger.

Kilka minut później było już 2:0. Tym razem Bastian Schweinsteiger wcielił się w rolę asystenta, a pierwszą bramkę na turnieju zdobył Miroslav Klose. Urodzony w Opolu napastnik strzałem głową pokonał bezradnie interweniującego Ricardo.

Tuż przed przerwą nadzieje w serca Portugalskich kibiców wlał Nuno Gomes, który skutecznie dobijał strzał Cristiano Ronaldo. Pomocnik Manchesteru United, który w tym w meczu z Niemcami miał udowodnić, że jest najlepszym piłkarzem świata tego wieczoru był jednak cieniem samego siebie. Tuż przed przerwą próbował jeszcze indywidualnej akcji na lewym skrzydle, ale jego strzał minął bramkę Lehmana.

Po przerwie mecz się wyrównał. W 62. minucie losy meczu rozstrzygnęły się po kolejnym stałym fragmencie gry. W pole karne znów dośrodkowywał Bastian Schweinsteiger, a w polu karnym najwyżej wyskoczył Michael Ballack. Pomocnik Chelsea jednak pomógł sobie popychając w polu karnym kolegę z klubu Paulo Ferreirę.

Wydawało się, ze Niemcy spokojnie utrzymają tak korzystny wynik do końca meczu, ale tuż przed końcem regulaminowego czasu gry kontaktową bramkę dla Portugalii zdobył Helder Postiga i w końcówce meczu zrobiło się bardzo nerwowo. Mimo huraganowych ataków Portugalczyków wynik nie uległ już jednak zmianie.

W półfinale Niemcy spotkają się ze zwycięzcą meczu Chorwacja - Turcja.

informacje z polskiego serwisu o piłkarzu Bayern Monachium.

Nata

Posty: 17

PostWysłany: Pią 18:10, 20 Cze 2008    Temat postu:

Podolski lepszy niż Ronaldo - statystyki
Dziennikarze GW po przeanalizowaniu gry dwóch lewoskrzydłowych podczas wczorajszego meczu Niemcy - Portugalia otrzymali jednoznaczne wnioski: Łukasz Podolski tego dnia był znacznie lepszy od uznawanego za najlepszego gracza świata Cristiano Ronaldo.

Trudno znaleźć element, w którym Portugalczyk w tym meczu się wyróżnił. Gołym okiem było widać, że był dobrze pilnowany (głównie przez Arne Friedricha), ale liczby są jeszcze bardziej znaczące. Wszystkie te elementy gry, z których słynie, nie zaistniały przeciwko Niemcom.

Ronaldo miał tylko jedno udane minięcie rywala dryblingiem (z którego zresztą nic nie wynikło) i żadne z jego trzech dośrodkowań nie doszło do celu.
Z sześciu strzałów pięć było niecelnych (z czego trzy zablokowali obrońcy), a po jedynym celnym padła bramka dla Portugalii (z dobitki Nuno Gomesa).
Ponadto Ronaldo aż 11 razy tracił piłkę, a udało mu się tylko 13 podań, z czego zaledwie trzy (!) były do przodu.

Podolski był może mniej efektowny, ale jakże dokładny i pchający bez zastanowienia i popisywania się grę Niemców do przodu.
Miał 11 podań w kierunku bramki Ricardo (i 15 podań do tyłu), a stracił tylko dwie piłki!

Piękna akcja zakończona dośrodkowaniem dała bramkę na 1:0. Podolski strzelał tylko dwa razy (z czego raz celnie), ale jego dokładność w podaniach była tego dnia dla Niemiec kluczowa.

Symptomatyczna była końcówka meczu. W kilku kolejnych akcjach walczący do końca Portugalczycy kompletnie zignorowali swojego nowo mianowanego kapitana. Mimo że wychodził na pozycję, podanie szło nie do "najlepszego piłkarza świata", ale zupełnie gdzie indziej. Może koledzy zauważyli to, co działo się choćby w 71. minucie. Wtedy pomocnicy Portugalii pieczołowicie budowali akcję na 20 metrze, a Cristiano majestatycznie przechadzał się poza linią spalonego, uniemożliwiając jakiekolwiek ofensywne zagranie...